Třetí let balonem kolem zeměkoule

V těchto dnech se odehrává již třetí pokus obletět zeměkouli v balonu. Pustil se do něj ruský cestovatel Fjodor Koňuchov, který pokořil nejedno moře, oceán a dokonce i zemské póly.

Balon, který má obletět svět
Balon, který má obletět svět

Přitom do dnešního dne se cesta kolem světa balonem bez mezipřistání povedla pouze dvakrát.

Poprvé to bylo v březnu 1999, kdy svět na třetí pokus obletěli Bertrand Piccard s Brienem Jonesem s balonem Breitling Orbiter 3. Vzlétli ve Švýcarsku - Chateu d'Oex a za 19 dnů přistáli v Egyptě, poblíž pyramid v Gíze. Celková dráha letu byla 40 814 km.

Balonáři Bertrand Piccard a Brian Jones
Bertrand Piccard a Brian Jones (zdroj brittanica.com)

Jako druhý svět obletěl známý dobrodruh Steve Fossett, a to v červnu 2002. Povedlo se mu to až na šestý pokus. Steve Fossett startoval i přistával v Austrálii. Jeho let trval 13 dní a trasa měřila 33 000 km.

Dobrodruh Steve Fossett
Dobrodruh Steve Fossett

Z Ruska do Austrálie a pak dokola

Tentokrát se o oblet zeměkoule v balonu bez mezipřistání pokusí ruský cestovatel Fjodor Koňuchov. Jeho trasa je plánována z Austrálie, kde 11. 7. 2016 odstartoval.

Plánuje letět přes Nový Zéland, Tichý oceán, Jižní Ameriku (Chile, Argentina) a dále pak Falklandy, Atlantický oceán, Jižní Afriku, Indický oceán a přistávat bude opět v Austrálii.

Fedor Kornikov, zdroj flyfedor.ru
Fjodor Koňuchov - zdroj flyfedor.ru

Dva týdny v pořádné zimě

Celý oblet by měl trvat 14 dnů, délka letu je přibližně 33 000 km - 35 000 km a poletí v nadmořské výšce 5 000 - 11 000 metrů nad mořem. Teplota okolního vzduchu může dosáhnout až -40 stupňů Celsia.

K letu využívá balon Roziere 550 jehož výrobcem je Cameron Balloons. Jde o kombinaci horkovzdušného a plynového balonu. Zdvihací silou tohoto balonu je helium a teplý vzduch. Ve dne bude Fjodor využívat k ohřevu slunce a v noci pak plynové hořáky.

Pro tuto cestu byla také vyvinuta speciální karbonová kabina o rozměrech 2 x 1,8 m. V případě potřeby může fungovat jako záchranný člun, který vydrží v oceánu plavat až týden.

Uvnitř kabiny si bude Fjodor udržovat teplotu kolem 5 stupňů Celsia. Pro Fjodora Koňuchova také vyrobili speciální skafandr, který mu umožní vystoupit až do výše 10 000 metrů.

Zdroj flyfedor.ru
Balon Roziere 550 - zdroj flyfedor.ru

Let balonem jako reality show

Pokud Vás tento oblet zajímá, můžete si o něm zjistit víc přímo u Fjodora Koňuchova (v ruštině nebo angličtině) nebo jenom sledovat let přímo mapě my.yb.

Takhle vypadal slavnostní vzlet 11. července 2016

Aktuálně je Fjodor Koňuchov nad Austrálií, kterou dnes opustí, už uletěl více než 3 000 km, pohybuje se ve výšce kolem 7 000 metrů a teplota vzduchu zde dosahuje -19 stupňů Celsia. Brrr.

Osobně let pečlivě sleduji a hned, jak budou nějaké novinky, napíšu o nich opět sem na blog.

Sice Vám nenabídnu oblet světa v balonu, ale můžeme se spolu proletět pěkně v teple nad krásnými místy naší republiky. Vyberte si jeden z termínů a objednejte si letenku.

Jan Smrčka

Honza Smrčka

Vzduchoplavec oddaný létání balonem tělem i duší. Jeho letecké ambice dalece přesahují vyhlídkové lety. Ty si díky kontaktu s klienty vždycky náramně užívá, ale ve volném čase se pouští do větší „divočiny“.