Takhle vypadal první balon, který se 21. listopadu 1783 vznesl v Paříži. Vzlet balonu byla jistě velká sláva. Balon byl vyroben z papíru, byl horkovzdušný a k ohřevu se používala sláma, roští a dřevo. Letěl jen několik málo minut, ale jednalo se o stejný mezník, jako objevení Ameriky nebo přistání na Měsíci. Bylo to totiž poprvé, co lidská bytost v novodobé historii odlepila svá chodidla od povrchu zemského a vznesla se k oblakům.
Toto nadšení si našlo celou řadu následovníků a díky nim dnes můžeme létat velkými dopravními letadly z kontinentu na kontinent. Balony jsou ale dodnes něčím unikátním. Jsou totiž považovány za hříčku přírody. Pravda je ale jiná. Balon byl průzkumníkem a šel v celých dějinách letectví o krok před letadly. Dodnes letadla nebyla schopna dosáhnout výšky jako balony. Běžná letadla dosáhnou výše okolo 4-5 km nad mořem. Letadla se speciálním vybavením dosáhnou výše až 12 km. Vojenská letadla dosáhnou výšky až 25 km. Zde byly balony ve 20. letech minulého století. Současný rekord balonu je 40 km nad mořem!
Podobná situace je s letovou výdrží, tedy jak dlouho může vzdušný objekt letět bez přistání. Běžné letadlo letí několik hodin, ale letět déle než jeden den je velmi složité. Balony již více jak 100 let létají jeden až dva dny, rekord je 21 dní. Tehdy balon obletěl svět. Kolik letadel to dokáže? A existuje letadlo, které dokáže letět alespoň týden?
Takže jak to vidíte, je balon hříčka přírody?