Časté otázky na let balonem

Jak je zajištěna moje bezpečnost při letu během pandemie?

Čerstvý vzduch je sice lék sám o sobě, my ale pro Vaše zdraví a bezpečí děláme mnohem více. V důsledku aktuálních opatření jsme upravili podmínky létání tak, abyste si mohli let užít v pohodlí a bez obav. Aktuálně Vám garantujeme Flexibilní přeložení letu, tedy pokud před letem onemocníte virem COVID-19, odložíme ho a najdeme Vám nový termín. Na let Vás také vybavíme naší originální ústenkou, která Vám následně zůstane jako vzpomínka na let. K dispozici budete mít také dezinfekci rukou před i po letu. Během letu samozřejmě budeme dodržovat i další hygienická a bezpečnostní pravidla dle aktuálních opatření.

Odkud vzlétáte?

Nejčastěji se svými balony vzlétáme v okolí Prahy, Karlštejna, Plzně, ale i jinde. Místo pro vzlet balonu si vlastně můžete zvolit sami.

Jaké balony používáte?

Obvykle používáme sportovní balon pro 2-3 nebo pasažérský profesionální balon pro 4-6 pasažérů. Tento balon si můžete pronajmout pro sebe a lze vzlétnout podle vašeho přání. Také létáme Balonem Karlštejn, který má svá pevná místa vzletu (Karlštejn a Plzeň).

Jaké je vhodné počasí?

Vítr okolo 4m/s (cca 13-16 km/h), dohlednost 15 km, nesmí být déšť a termický vývoj počasí, bouřka nebo mlha.

Kolik km balon během letu uletí?

Obvykle s balonem uletíme 2-20 km, výjimečně i 25 km. Délka letu je závislá na síle větru, kterou neovlivníme. Myslíme si, že není účelem někam doletět, ale mít dobrý pocit z letu a porozhlédnout se po okolí. Proto říkáme, že děláme vyhlídkové lety.

Je let bezpečný?

Ano. Výrobci, provozovatelé a státní úřady vyvinuly velmi přesný a jasný systém údržby a kontroly letadel (sem patří i balony), takže lze předem odhalit vznikající technický problém. Pak už je to jen na pilotech a jejich odpovědnosti k pasažérům. Já osobně létám od roku 1984 a bez nehod.

Kolik vyhlídkových letů ročně provedete?

Průměrně okolo 100 – 120 vzletů ročně.

Jste pojištěni?

Ano a jsem rád, že pojistné jen platíme. Jsme nejlepší klienti pojišťovny = nikomu jsme nic neudělali.

Létáte celý rok?

Ano. Ovšem během zimy uděláme výrazně méně vzletů než v létě. Takže za sezonu můžeme počítat květen až listopad.

Bojím se výšky?

Já taky, ale v balonu ne. Pokud se během letu budete bát, přistanu a vrátím vám peníze.

Mám se něčeho bát?

Jen toho, že se vám to opravdu bude líbit a budete litovat, že jste letěli až teď.

Mám se teple obléci?

Ne. Ve výškách, ve kterých létáme, poklesne teplota o 2-3 °C a to ani nezaznamenáte.

Mohu fotografovat?

Musíte!

Existuje nějaké věkové omezení?

My je nemáme, záleží jen na tom, kdo chce letět. Možná bude dobré se poradit s lékařem. Ovšem lidé v důchodovém věku s námi létají běžně.