Albuquerque International Balloon Fiesta 2016

Albuquerque International Balloon Fiesta 2016 je největší událost horkovzdušných balonů na světě. A také přehlídka těch nejbláznivějších balonů.

Jako každý rok se tento festival uskutečnil na začátku října v USA v Novém Mexiku ve městě Albuquerque.

zdroj:
zdroj: en.wikipedia.org

Já jsem měl to štěstí, že jsem se tohoto největšího balonářského srazu mohl zúčastnit už dvakrát, a to v letech 1996 a 2001.

V roce 1996 se nám dokonce podařil zápis do Guinessovy knihy rekordů. Bylo to vzletem 621 horkovzdušných balonů za jednu hodinu.

Náš tým v roce 1996
Náš tým v roce 1996
V roce 2001 jsme vzlétli balonem v barvách blesku
V roce 2001 jsme vzlétli balonem v barvách Blesku

Historie festivalu aneb šťastných 13

Jak to tak bývá, na počátku - tedy v roce 1972 - nebylo cílem uspořádat festival.

Tehdy jedno místní rádio slavilo své 50. narozeniny a jeho provozovatel chtěl tuto oslavu něčím ozvláštnit. A tehdy oslovil v té době jediného majitele horkovzdušného balonu v Novém Mexiku, pana Sida Cuttera, jestli by na oslavě nevzlétl.

Slovo dalo slovo a za přispění dalších lidí dali dohromady 13 balonů, které vzlétly z parkoviště u nákupního centra. A to byl začátek této každoroční tradice.

Zdroj: John Fowler, commons.wokimedia.org
Zdroj: John Fowler, commons.wikimedia.org

Dnes vzlétá až 600 balonů

V roce 2000 už vzlétlo přes 1000 balonů, ale vzhledem k bezpečnosti a možnostem festivalu byl stanoven limit 600 balonů, které se mohou účastnit.

Zároveň byl vybudován Balloon Fiesta Park, který každý rok ožívá sta tisíci návštěvníky. Denně se na festival přijde podívat průměrně 200 tisíc návštěvníků.

Celý festival trvá zhruba týden a po celou dobu je pro návštěvníky parku připraven bohatý doprovodný program a soutěže nejen pro děti.

Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: commons.wikimedia.org

Noční nafukování

Jednou z atrakcí pro diváky je tak zvané večerní nafukování. Jedná se v podstatě o světelnou show, kdy balony zůstávají na zemi, nevzlétají, ale zapalováním hořáku se postupně a v různých formacích rozsvěcují a zase zhasínají. Je to úžasná podívaná.

Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: commons.wikimedia.org

Doprovodné soutěže pro piloty

Nejen návštěvníci si mohou užít bohatý doprovodný program. Ve městě Albuquerque se uskutečnilo první mistrovství světa horkovzdušných balonů a i z toho důvodu jsou na festivalu připraveny soutěže pro samotné posádky balonů.

Piloti mohou závodit například v tom, kdo dokáže z balonu přesněji hodit balonek na vyznačené místo. Nejedná se ale o klasický „tenisák“, ale jde o speciální asi metr dlouhý pruh látky, který obsahuje drobné pískové závaží. V jednom ročníku dokonce na ploše postavili dům a piloti se tímto balonkem trefovali do komína tohoto domu.

Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: commons.wikimedia.org

Hromadný vzlet stovek balonů

Největší událostí celého festivalu je ale hromadný vzlet všech zúčastněných balonů. Celý areál má rozlohu několika násobně větší, než je letenská pláň a je rozdělen do řad značených písmeny A-Z a každá řada je ještě rozdělena do dalších polí. Z každého pole potom startují jednotlivé posádky.

Organizaci vzletu mají na starosti organizátoři, kterým se říká zebry. Mají trika s pruhy a tím připomínají zebry. A ti vzlet organizují tak, aby vždy vzlétla celá řada najednou. V každém poli jsou připraveny 3 balony. V okamžiku, kdy jeden balon vzlétne, už připravuje vzlet dalšího.

Je to celkem náročné dávat pozor na další startující balony vedle vás a nejednou už došlo k nehodě. Ale s tím je potřeba při takto masovém vzletu počítat a každý pilot se musí maximálně soustředit, aby takových kolizí bylo co možná nejméně.

1280px-Mass_Ascension
Zdroj: commons.wikimedia.org

Obrácenou aktrakcí je potom hromadné přistávání balonů, které vzlétávají mimo areál, a pak jich před očima diváků přistávají desítky najednou.

Když jsme přistáli u indiánů

Každá posádka balonu má k dispozici seznam míst, kde nesmí po vzletu přistávat. Uvedu například indiánskou rezervaci sousedící s městem Albuquerque anebo například místní věznici.

Ale tak jak to bývá, větru a balonu člověk neporučí. :-) A tak už v minulosti se některým posádkám tento zákaz podařilo porušit, ač neúmyslně. A to pak je vždy pozdvižení.

I nám se jednou podařilo skoro přistát v indiánské rezervaci. Chyběl opravdu kousek. A po přistání jsme se setkali přímo s indiánskými obyvateli kmene Pueblo.

Nečekejte ale, že se přihnali na koni s tomahavkem v ruce. Kdepak, byli velice milí a pomohli nám. Bylo to velice zajímavé a příjemné setkání.

Americká verze Gordon Bennett Cupu

V jednom z předešlých článků jsem vám psal o naší účasti na nejstarším závodě plynových balonů na světě Gordon Bennett Cup 2016, kterého jsme se v letošním roce zúčastnili jako první česká posádka.

A i v případě Albuquerque International Balloon Fiesta je pro piloty připravena obdoba tohoto závodu, tzn. že mezi sebou piloti plynových balonů soutěží. Principem závodu je uletět bez mezipřistání co nejdelší vzdálenost.

Zdroj:commons.wikimedia.com
Zdroj:commons.wikimedia.org

Diváci mají vše na dosah ruky

Dalším specifikem této mezinárodní akce je skutečnost, že po celou dobu festivalu jsou návštěvníci přímo účastni vzletu balonů, pohybují se po celé ploše areálu a balony mají tak říkajíc na dosah.

Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: commons.wikimedia.org

Netradiční tvary balonů

Každoročně jsou kromě typických tvarů balonů vidět na festivalu i netradiční tvary. To je největší zážitek především pro nejmenší účastníky festivalu. Jednou, když jsme startovali my, jsem se otočil a uviděl obrovskou hlavu tyranosaura Rexe. Fakt jsem se lekl. :-)

Zdroj: ballonnfiesta.com
Zdroj: ballonnfiesta.com
Zdroj: ballonfiesta.com
Zdroj: ballonfiesta.com
Zdroj: commons.wikimedia.org
Zdroj: commons.wikimedia.org

Podívejte se na video se vzletem netradičních tvarů horkovzdušných balonů. (Ta pravá akce začíná 1:23.)

Letos jsme se tohoto závodu sice nezúčastnili, ale to neznamená, že už zamykáme balon do stodoly. :-) Naopak. Naše sezóna ještě pokračuje a vy si tak stále můžete splnit svůj sen.

Máte rádi barevnou podzimní krajinu a chcete poznat krásy naší země z ptačí perspektivy? Stačí udělat jednoduchou věc - podívejte se na termíny, kdy létáme a objednejte si svoji letenku.

Jan Smrčka

Honza Smrčka

Vzduchoplavec oddaný létání balonem tělem i duší. Jeho letecké ambice dalece přesahují vyhlídkové lety. Ty si díky kontaktu s klienty vždycky náramně užívá, ale ve volném čase se pouští do větší „divočiny“.