Jak to, že se v balonu nebojím výšky?

Nebojím se výšky!? Ano, nebojím a dokonce je to příjemné!

 

Tohle slýchám velmi často od žen, které letí balonem. Zpočátku má každý obavy. Byli jste rozhledně, na mostě, na balkoně a jinde, kde jste pod sebou měli někdy i několik desítek metrů a necítili jste se dobře. To je naprosto v pořádku. Jde o prastarý instinkt, který naše prapředky varoval před pádem do hloubky. Dnes se zdá být zbytečný a vy si myslíte, že nám komplikuje život, ale věřte, že se hodí.

 

Pojďme zpět. Víme odkud se ona obava z hloubky pod nám bere, víme, kde jsme s ní seznámili, ale nechápeme, proč nepřijde v balonu. Je to ze dvou důvodů, ptám se vás před letem, jak snášíte výšky a začátek letu upravím tomu, abyste výšku lépe zvládali. Za druhé naše tělo a mysl vnímá výšku v balonu jinak. Když vám za letu řeknu, že jsme stejně vysoko jako na nejvyšší vyhlídce Eifelovy věže, nebude věřit ani mně ani výškoměru. Byli jste tam a bylo to naprosto jiné!

 

Jednou jsme se sešli tři posádky balonů na věži nad náměstím v Českých Budějovicích. Nejhůře se cítili piloti balonů. Dole jsme se zastavili na dobré pivo a shodli se na tom, že nám výška na věži nedělala dobře, ale několikrát jsme letěli nad Budějovicemi a byli daleko výš než teď.

 

Po letu vám to vysvětlím, ale teď se kochejte a užívejte si vyhlídku a ten nenadálý přerod. Pokud ne, vrátíme vám peníze s omluvou, viz naše garance.

Jan Smrčka

Honza Smrčka

Vzduchoplavec oddaný létání balonem tělem i duší. Jeho letecké ambice dalece přesahují vyhlídkové lety. Ty si díky kontaktu s klienty vždycky náramně užívá, ale ve volném čase se pouští do větší „divočiny“.