Přistání jsou různá

Ano, přistání jsou různá a málokdo pochopí, že balon neztroskotal, ale přistál. Proč?

V hlavě máme to, že letadlo přistává na letišti a pokud přistane jinde, je to havárie. Ano. To je obvykle pravda. Jenže balon to má jinak:

1.) letadlo letí a my letíme s ním nebo v něm a jsme letci. Balon pluje, takže podnikáme vzduchoplavbu a jsme vzduchoplavci.
2.) letadlo potřebuje upravenou plochu pro vzlet a přistání - letiště, balon odstartuje kdekokoli (třeba z náměstí) a přistane taky kdekoli, (třeba u vás na zahradě).

https://balony.cz/file/nodes/string/9e4421be-f76d-4c23-9907-c0472ef24fb6%202.jpeg

Mluvím o tom proto, že jsem potkal pána a ten mi vyprávěl o tom, jak viděl balon spadnout na kruhový objezd u dálnice u Zbraslavi. Bylo to asi v říjnu minulého roku. Vyndal jsem mobil, našel fotky a ukázal mu je. On udělal totéž. Oba jsme fotili stejný balon ve stejný den na stejném místě. Začal se vyptávat. 

Takže to byl záměr? 

Proč zrovna zde?

Jak jste to dokázal?

Co ti, co s vámi letěli?

Aha. Tak já chci taky!

https://balony.cz/file/nodes/string/1c345bf1-f647-43fe-bd8c-c381ddd95fd8.jpeg

https://balony.cz/file/nodes/string/PHOTO-2023-06-26-15-01-58.jpeg

Ano, směr balonu řídíme tak, že si vybíráme výšku letu a hledáme takovou výšku, kde vítr fouká buď rychlostí, kterou chceme nebo směrem, kterým chceme, případně obojí. Platí, že vítr se s výškou stáčí doprava (na severní polokouli) a zrychluje. Takže když stoupám, letí rychleji a více vpravo, když klesám, zpomaluji a zahýbám vlevo. Optimální je Polsko, které je rovinaté a můžete zde letět tak, jako by měl balon volant. Vyhrál jsem zde několik pohárů a mám na Polsko velmi dobré vzpomínky. U nás nám trochu komplikuje členitý terén a údolní jeho proudění. Pak jsme rádi za jakýkoli volný prostor.

K večeru se take vítr uklidňuje a jeho proudění a tím i let jsou velmi pomalé, cca 8 - 12 kilometrů za hodinu, a pak lze přistát i na zahradě nebo jiném, velmi malém prostoru. Má to tu výhodu, že s majitelem pozemku se lze dohodnout ještě přistáním. Přistával jsme na nejrůznějších místech. Soukromém tenisovém kurtu, parkovišti, autobazaru, mezi činžovní domy, do fabriky, do parku, na Karlovo náměstí, heliport nemocnice a další.

Takže až uvidíte balon klesat (a to i velmi rychle), nejde zcela jistě o nehodu, ale o přistání. Pak buďte prosím laskaví a vezměte kafe nebo jiné pohoštění a přivítejte pilota. Zaslouží si to.

Dovolte mi ještě jednu vzpomínku. Měl jsem tu čest pozvat do koše svého balonu jednoho z pražských primátorů. Přistáli jsme u vesničky nedaleko na východ od Prahy a čekali až pro nás přijede doprovodný vůz. Přišel pán s lahví rumu a chtěl nám nabídnout přípitek. Podíval se do balonu a pana primátora poznal. Oslovil jej, ale dotyčný řekl, že si jej s primátorem pletou. Pán se nechal zblbnout, omluvil se a brzy se vrátil s podnosem, skleničkami a nalil whisky.

Jan Smrčka

Honza Smrčka

Vzduchoplavec oddaný létání balonem tělem i duší. Jeho letecké ambice dalece přesahují vyhlídkové lety. Ty si díky kontaktu s klienty vždycky náramně užívá, ale ve volném čase se pouští do větší „divočiny“.