Let balonem jako originální vánoční dárek

Vánoce nezadržitelně klepou na dveře. Přemýšlíte, čím obdarovat své blízké? Nechcete už kupovat jenom další ponožky nebo sprchový gel? Zkuste něco, co bude nezapomenutelným zážitkem na celý život.

Let balonem je jedinečná záležitost. Je to také skvělý dárek, pokud chcete být opravdu originální. Letenku pro dva můžete koupit svým rodičům nebo partnerovi nebo dobrým přátelům. A klidně do koše můžete vzít i své děti. Když chcete zprostředkovat jedinečný zážitek někomu blízkému, je dobré zajistit, aby si celý let a všechno, co s ním souvisí, opravdu užil. Proto je dobré najít také zkušeného a kvalitního pilota, případně společnost, u které si letenku zakoupíte.

13244186_848914355252938_3138015951184298398_o

 

A jak poznat kvalitní firmu nebo pilota?

Pokusím se vám představit několik věcí, kterých byste si měli před koupí všímat, abyste se vyhnuli zklamání. V naší republice je už více jak 60 společností, které se věnují balonovému létání. Můžeme je v podstatě rozdělit do dvou kategorií. První kategorií jsou balonáři tělem a duší, pro které je létání nejen obživa, ale hlavně zábava a koníček. Tou druhou kategorií je něco, čemu říkám balonářské továrny.

Balonáři tělem i duší

Sem můžeme zařadit balonáře s letitou zkušeností. Mají za sebou nejrůznější divoké výzvy, které si splnili při soutěžních letech a při seznamování se s balonem. Tito piloti mají nalétány stovky, v některých případech i tisíce hodin. A podle toho taky vypadá jejich let. Je plynulý, promyšlený a piloti vědí s vysokou jistotou, kde a hlavně jak přistanou.

Zde budeme hovořit o bezpečí. Uvidíte to i na balonu, který vykazuje minimální poškození. U takového pilota lze předpokládat zkušenost a bezpečnost, protože případné nebezpečí pozná předem a vyhne se mu. Na druhou stranu to ale neznamená, že musí být zrovna „starý“. I mladík může mít nalétány stovky hodin. U těchto malých společností, často o jednom muži, se dočkáte osobního přístupu. Tito piloti už mají něco nalétáno, něco zažili a rádi se s vámi o tyto zážitky podělí. Často se mi stává, že po přistání ještě zajdeme s mými pasažéry do hospůdky na něco dobrého a bavíme se o balonech.

12888660_814916885319352_5642071834835772140_o

Balonářské továrny

Druhou skupinou jsou balonářské továrny. To už jsou společnosti s velkým počtem balonů i pilotů. Mají nastavený kvalitní marketing a vzhledem k vysokému počtu letů si mohou i dovolit snížit cenu. U těchto společností se setkáte se standardním nacvičeným servisem i zážitkem. Nedovolím si tvrdit, že let s nimi je nebezpečný. To v žádném případě. I tito piloti musí mít příslušné zkoušky. Mluvím spíše o tom, že nemusejí být místní. Mnohdy musí na místo letu dojíždět desítky kilometrů. Nemusí znát dobře prostředí, kde letíte. Nemusí mít tolik času, takže po přistání balon rychle sbalí a přesouvají se o dům dál. V tom je ten zásadní rozdíl.

Jak má vypadat let

Standardní let trvá zhruba jednu hodinu. To znamená od vzletu do přistání. To ale není vše. Před letem je potřeba balon připravit, po přistání zase zabalit. A i na tom všem se můžete podílet. Takže na let si rezervujte alespoň 3-5 hodin času. Dobrý pilot vás seznámí s průběhem celého letu, tzn. přípravou, vlastním letem i poletovou činností. Seznámí vás také s bezpečnostními zásadami, jak se v balonu v průběhu letu chovat. Hovoří jasně, takže pochopíte o čem je řeč a máte dostatek informací. Někteří jsou i vtipní, ale víte, že ten člověk je v obraze a není to jen „kecal“. Po přistání následuje křest. Je to takové slavností zakončení celého letu. Tyto křty většinou nabízejí i velké společnosti. Odcházíte tak domů nejen se zážitkem, ale i křestním listem na památku.

14444929_929333800544326_6741142220304829913_o
Moderátorky Monika Leová a Gabriela Lašková při křtu

Nechci slevu zadarmo

Letenku na let balonem si asi nekupujete každý den, a proto si dopředu dobře rozmyslete, na koho se obrátíte. Jestli se vám vyplatí ušetřit pár stokorun a být možná zklamaní. A nebo také ne. Každý člověk je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Když si chcete koupit televizi nebo novou sekačku na trávu, také nekoupíte první, kterou vidíte. A stejně tak byste měli přemýšlet i při koupi letenky. Dobrým vodítkem, jestli jste zvolili správně, může být to, že se půjdete podívat na nějaký let dané společnosti. Zaměřte se na to, jak vypadá šrumec před vzletem, jak to pilotovi a jeho týmu jde od ruky, jak vypadá balon, v jakém je stavu. To vše vám napoví, jestli budete v dobrých rukách.

Příprava na vzlet s Honzou Smrčkou
Příprava na vzlet s Honzou Smrčkou

Věřím, že teď už máte dost informací, podle kterých vybrat toho správného pilota a společnost, se kterou byste rádi vzlétli. Jasně, mohl jsem na začátku napsat, že my jsme ti nejlepší a nej, nej, nej… ( I když je to samozřejmě pravda :-) ). Záměrem tohoto článku ale není „vnutit“ Vám naši letenku. Nedokážu obsloužit každý balon v celých Čechách. Záleží mi na tom, aby balonové létání bylo v Čechách na vysoké úrovni. Proto potřebujete vědět, na co si dát pozor a co od balonáře očekávat.

A pokud se přeci jen rozhodnete letět se mnou, budu rád. Pokud jste z druhého konce republiky, je dost dobře možné, že poletíte s některým z mých kolegů.

Naším regionem je Karlštejn, Praha, Plzeň a Český ráj. Pokud chcete dát dárek někomu z těchto končin, rád obdarovaného potkám v koši balonu. A i když může mít trochu strach z výšek, zvládneme to a máte zaručeno, že zažije něco neopakovatelného.

Letecká sezóna vypukne naplno zase na jaře, ale už teď si můžete objednat vánoční dárek pro sebe nebo pro někoho blízkého.

Jan Smrčka

Honza Smrčka

Vzduchoplavec oddaný létání balonem tělem i duší. Jeho letecké ambice dalece přesahují vyhlídkové lety. Ty si díky kontaktu s klienty vždycky náramně užívá, ale ve volném čase se pouští do větší „divočiny“.