Vstupuje politika do sportu? Jak jsou na tom balonáři?

Sport bývá výkladní skříní politických systémů. Známe příklady sportovců, kteří proslavili svou zemi. Některé země v tom byly "příkladné". Vzpomeňme na bývalou NDR. Sovětští sportovci se rovněž drali do popředí a jejich výsledky nešlo přehlédnout a je celkem jedno, kterou disciplinu jste zvolili.

IMG_4437

Zvykli jsme si, že se balony objevují na sportovních akcích. Na olympijádě v Soči měli rusové několik reklamních balonů spojených s olympiádou.

IMG_1395
IMG_1091
IMG_1401

Jejich balonová škola šla ovšem nahoru a její umění jsme obdivovali několikrát. Toto je sportovní balon ruské reprezentace.

IMG_2993

Projekt Dvojitý orel měl za úkol přeletět Tichý oceán. Jeho piloti byli pánové Tuhtyaev a Bradley. Společný Rusko - Americký projekt byl úspěšný.

IMG_2165
IMG_2206
IMG_2790

Přistáli do moře poblíž Kalifornie, ale tleskali jsme jim! Jejich počin si zasloužil pozornost nejvyšších míst a tak po roce obstartoval další rus k obletu zeměkoule. Povedlo se.

IMG_2882

Následoval světový rekord ve výdrži balonu ve vzduchu, letos v únoru. Úctyhodných 50 hodin.

IMG_2990

Nyní je na řadě výstup do stratosféry horkovzdušným balonem. Poslední rekord drží Ind. Vystoupal do výše 25 km nad mořem. Tam se běžné letadlo nedostane ani náhodou. Je pár speciálních strojů, které to umí.

IMG_2908
IMG_2907

Jsem zvědavý, jak se jim bude dařit. Zatím na co šáhli, to se povedlo. Držíme palce!

A mně je celkem líto, že se o těchto mimořádných letech u nás příliš nemluví.

Jan Smrčka

Honza Smrčka

Vzduchoplavec oddaný létání balonem tělem i duší. Jeho letecké ambice dalece přesahují vyhlídkové lety. Ty si díky kontaktu s klienty vždycky náramně užívá, ale ve volném čase se pouští do větší „divočiny“.